Věděli jste, že každý šestý muž abstinuje kvůli problémům s alkoholem? Nebo že negativními dopady alkoholu je ohrožena celá pětina české dospělé populace? Tato a další odstrašující fakta vyplynula z průzkumu Státního zdravotního ústavu z roku 2014.

Často slýcháme, že Češi jsou národ pivařů, s jižní Moravou si zas každý spojí pohostinné vinné sklípky nebo domácí pálenku. Proto není takovým překvapením, že jsou u nás alkoholické nápoje oblíbenou pochutinou. Alespoň jednou týdně si dle výsledků zmíněného průzkumu dopřává alkoholické nápoje polovina mužů a čtvrtina žen, denně nebo obden pije alkohol přes 12 % dospělé populace. Průměrná spotřeba čistého alkoholu v ČR je 8,3 litru na osobu, pokud nepočítáme abstinenty. Pro lepší představu, tolik čistého alkoholu obsahuje asi sto lahví vína.

Muži jsou větší pijáci a v malém množství alkohol neškodí?

Není až takovou novinkou, že častěji pijí muži než ženy. Průzkum ukázal časté pití u 19 % mužů oproti 6 % žen. Tomu odpovídá i průměrná spotřeba alkoholu, kdy muži vypijí přes 10 litrů ročně, zatímco ženy pouze necelých 4,5 litru. Často uváděnou příčinou bývá to, že ženy se opijí rychleji než muži v důsledku své nižší hmotnosti a menšího množství tekutin v těle. Ženské tělo proto alkohol odbourává pomaleji.

Alkohol v malém množství je zdravý! Touto větou se velmi ráda obhajuje většina vyznavačů alkoholu. Zdraví prospěšné je ovšem jen malé množství, to znamená sklenička vína nebo malé pivo pro ženu a dvě sklenky vína a velké pivo pro muže za den. Větší množství již může mít negativní následky. Pokud to s alkoholem přeženete, může jít až o následky fatální. V České republice se alkohol podílí na celkové roční úmrtnosti čtyřmi procenty.

Mozkové buňky trpí

Pití alkoholu se nejvíce odráží na zdraví. Alkohol snižuje mozkovou činnost, a to nejen v okamžiku konzumace, ale také z dlouhodobého hlediska. Způsobuje zhoršování paměti a koncentrace. Dlouhodobá konzumace větších dávek tvrdého alkoholu může vést až ke zmenšení mozkové hmoty v důsledku likvidace mozkových buněk.

Příjem alkoholu je velkou zátěží pro všechny orgány. Tělo se totiž dostává do stejného stavu, jako když bojuje s infekcí. Nejvíce ohrožená jsou játra, kterým hrozí cirhóza i následné selhání. Při pravidelné konzumaci alkoholu trpí i kardiovaskulární systém, zažívací ústrojí či kostní tkáně.

Pokud se člověk stane na alkoholu závislým, mohou se u něj objevit žaludeční vředy, epileptické záchvaty, selhání ledvin nebo záněty slinivky břišní. Z výzkumu vyplývá, že v České republice je pravděpodobně závislých 5 % všech konzumentů alkoholu.  Celých 17 % si pak dopřává nadměrné dávky alkoholu minimálně jednou týdně.

Málokdo si zdravotní potíže spojené s alkoholem dokáže připustit a přiznat si, že je na alkoholu závislý.  Na tyto problémy by postiženého měli upozornit jeho blízcí, případně lékaři.

Alkohol v ČR v číslech (box)

  • 12 % dospělé populace pije alkohol téměř denně
  • 1,7 milionu dospělých osob se pohybuje za rizikovou hranicí konzumace alkoholu
  • Průměrná spotřeba činí 8,3 l čistého alkoholu na osobu
  • 94 % patnáctiletých lidí má zkušenosti s alkoholem
  • Častému pití propadlo 19 % mužů
  • 4 % úmrtí ročně způsobuje alkohol

Zdroje

 

 

Share This