Věděli jste, že každý šestý muž abstinuje kvůli problémům s alkoholem? Nebo že negativními dopady alkoholu je ohrožena celá pětina české dospělé populace? Tato a další odstrašující fakta vyplynula z průzkumu Státního zdravotního ústavu z roku 2014.
Často slýcháme, že Češi jsou národ pivařů, s jižní Moravou si zas každý spojí pohostinné vinné sklípky nebo domácí pálenku. Proto není takovým překvapením, že jsou u nás alkoholické nápoje oblíbenou pochutinou. Alespoň jednou týdně si dle výsledků zmíněného průzkumu dopřává alkoholické nápoje polovina mužů a čtvrtina žen, denně nebo obden pije alkohol přes 12 % dospělé populace. Průměrná spotřeba čistého alkoholu v ČR je 8,3 litru na osobu, pokud nepočítáme abstinenty. Pro lepší představu, tolik čistého alkoholu obsahuje asi sto lahví vína.
Muži jsou větší pijáci a v malém množství alkohol neškodí?
Není až takovou novinkou, že častěji pijí muži než ženy. Průzkum ukázal časté pití u 19 % mužů oproti 6 % žen. Tomu odpovídá i průměrná spotřeba alkoholu, kdy muži vypijí přes 10 litrů ročně, zatímco ženy pouze necelých 4,5 litru. Často uváděnou příčinou bývá to, že ženy se opijí rychleji než muži v důsledku své nižší hmotnosti a menšího množství tekutin v těle. Ženské tělo proto alkohol odbourává pomaleji.
Alkohol v malém množství je zdravý! Touto větou se velmi ráda obhajuje většina vyznavačů alkoholu. Zdraví prospěšné je ovšem jen malé množství, to znamená sklenička vína nebo malé pivo pro ženu a dvě sklenky vína a velké pivo pro muže za den. Větší množství již může mít negativní následky. Pokud to s alkoholem přeženete, může jít až o následky fatální. V České republice se alkohol podílí na celkové roční úmrtnosti čtyřmi procenty.
Mozkové buňky trpí
Pití alkoholu se nejvíce odráží na zdraví. Alkohol snižuje mozkovou činnost, a to nejen v okamžiku konzumace, ale také z dlouhodobého hlediska. Způsobuje zhoršování paměti a koncentrace. Dlouhodobá konzumace větších dávek tvrdého alkoholu může vést až ke zmenšení mozkové hmoty v důsledku likvidace mozkových buněk.
Příjem alkoholu je velkou zátěží pro všechny orgány. Tělo se totiž dostává do stejného stavu, jako když bojuje s infekcí. Nejvíce ohrožená jsou játra, kterým hrozí cirhóza i následné selhání. Při pravidelné konzumaci alkoholu trpí i kardiovaskulární systém, zažívací ústrojí či kostní tkáně.
Pokud se člověk stane na alkoholu závislým, mohou se u něj objevit žaludeční vředy, epileptické záchvaty, selhání ledvin nebo záněty slinivky břišní. Z výzkumu vyplývá, že v České republice je pravděpodobně závislých 5 % všech konzumentů alkoholu. Celých 17 % si pak dopřává nadměrné dávky alkoholu minimálně jednou týdně.
Málokdo si zdravotní potíže spojené s alkoholem dokáže připustit a přiznat si, že je na alkoholu závislý. Na tyto problémy by postiženého měli upozornit jeho blízcí, případně lékaři.
Alkohol v ČR v číslech (box)
- 12 % dospělé populace pije alkohol téměř denně
- 1,7 milionu dospělých osob se pohybuje za rizikovou hranicí konzumace alkoholu
- Průměrná spotřeba činí 8,3 l čistého alkoholu na osobu
- 94 % patnáctiletých lidí má zkušenosti s alkoholem
- Častému pití propadlo 19 % mužů
- 4 % úmrtí ročně způsobuje alkohol
Zdroje
- Užívání tabáku a alkoholu v České republice 2014
- http://zena.centrum.cz/zdravi/clanek.phtml?old_url=zdravi/alkohol-a-vy/2008/1/28/clanky/cim-alkohol-skodi/
- http://alkohol.zdrave.cz/alkohol-skodi-nejen-jatrum-ale-i-kostem/
- http://www.ordinace.cz/clanek/trocha-alkoholu-prospiva-velke-davky-skodi/