Jeden den takřka letní teploty, na tričko a kraťasy, a za pár dní aby člověk hledal zimní oblečení. Připomíná vám to něco? Třeba obraz počasí těchto týdnů? Ale ani takové typicky aprílové počasí vás nemusí odradit od pravidelného běhání. Jak se říká – neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že každý běžec, pokud není výjimečný otužilec J, musí počítat s investicí do základního vybavení. Ale stačí několik skutečně kvalitních kousků a máte na dlouho vystaráno. Pak už věty typu DNES JE HNUSNĚ, BĚHAT NEJDU, půjdou stranou! Nabídka vybavení na trhu je skutečně bohatá není problém najít vhodné oblečení pro každý typ počasí i aktivit.

Jak tedy odhadnout výběr oblečení v závislosti na počasí? Obecnou platnost má věta, že běžec by se měl obléknout tak, aby poté, co vyjde ven z domu, cítil mírný chlad. Zahřeje se totiž během. Další z pomůcek říká, že běžec by se měl obléknout, jako kdyby venku byla teplota asi o osm stupňů vyšší, než je ve skutečnosti.

Takže jak na vlezlou zimu, která nás v těchto týdnech umí potrápit? Tím ideálním řešením je kvalitní funkční oblečení, které vás při běhu neomezuje a zároveň poskytne tepelný komfort a odvádí pot. Odborníci například doporučují při nízkých teplotách využít jako první vrstvu funkční tričko s dlouhým rukávem, na něj funkční mikinu, kterou lze třeba v případě silného větru či deště doplnit či vyměnit za běžeckou bundu. Další vybavení? Dlouhé elasťáky a lehká čepice nebo čelenka. V chladných dnech by si měli běžci dát pozor při tréninku na zbytečné přestávky, při kterých mohou snadno prochladnout. Po tréninku tedy rovnou do sprchy a na sebe suché oblečení.

Ale naopak – už za pár týdnů může sluníčko pěkně hřát a připravit tak běžcům „horké“ chvilky. Tělo na „letní“ teploty není ještě tolik adaptováno, proto je třeba tohle zohlednit v nastaveném tempu i délce výběhu. A oblečení? Lehké, vzdušné, které dobře odvádí pot. A nezapomeňte – pokud běháte delší vzdálenosti, je dobré si vzít s sebou pití.

Jedna důležitá rada: pro každého běžce by mělo být samozřejmostí se vybavit na sport nějakými reflexními prvky, aby byl dobře vidět pro řidiče a další účastníky provozu. Většina výrobců sportovního oblečení dnes na své produkty běžně reflexní pásky a jiné „odrazky“ přidává, ale doplnit je o nějaký ten vlastní kousek nikdy neškodí.

A jeden tip na závěr – ověřené návody, jak rozmarům počasí čelit, můžete najít i na stránkách www.bezeckaskola.cz partnera projektu Škoda FIT Miloše Škorpila.

Share This