Pro život v moderní společnosti je typický nedostatek přirozených stimulujících vlivů, jako je fyzická námaha či tepelné stimuly. A právě tepelné stimuly mohou hrát důležitou roli v našem životě. Není tomu jinak ani u rekreačních či vrcholových sportovců. Termogenezi chladem a celkovému vystavování se chladu, chcete-li otužování, klademe poměrně velký důraz v rámci špičkové regenerace sportovce. Bohužel se o tom napříč našim sportovním světem příliš neví a nevyužívá se jeho obrovského potenciálu v širším měřítku. Nemálo špičkovým atletům pomáhá již roky. Střeží si jedno z velkých tajemství své přípravy?

Vylučování testosteronu v průběhu kryoterapie je zajímavé hlavně pro sportovce. Tento jev má totiž přímý vliv na růst svalové hmoty a na zvýšení výkonnosti při silovém a vytrvalostním tréninku. Působení nízkých teplot zároveň urychluje léčbu měkkých tkání a kloubů po úrazech (luxace, pohmoždění, vyvrtnutí), eliminuje krvácení, analgézii a otoky, omezuje riziko přetrénování a podporuje svalovou relaxaci i celkovou biologickou regeneraci. Jako velké plus pro běžce je to, že zlepšením prokrvení kůže, vaziva, šlach, svalů a kloubů dochází ke zvýšení svalové síly, zvýšení tolerance fyzické zátěže, zmenšení bolesti. Zhruba čtyři až pět minut po dokončení kryoterapie dochází k několikanásobnému prokrvení periferních částí a dostavuje se bouřlivá látková výměna, při které se vylučují toxiny, kyselina mléčná a volné radikály, které způsobují poškození a stárnutí buněk. Tyto skutečnosti jsou nejdůležitějším pilířem v rámci regenerace.

  • Kryoterapie je unikátní, velmi účinná metoda, kdy je tělo vystaveno extrémně nízkým teplotám (-110°C až -190°C) po dobu 1-3 minut.
  • Působení nízké teploty a následným ohřátím povrchu celého těla způsobuje intenzivní prokrvení kůže, podkoží, vaziva, šlach a svalového aparátu.
  • Dochází k tvorbě látek působících hlavně proti zánětům a bolestivosti (kortikoidy, testosteron u mužů a endorfiny).
  • Celotělová kryoterapie je účinným moderním doplňkem léčení a rehabilitace u nemocí revmatologických, ortopedických, kožních a poúrazových stavů.
  • Kryoterapie významně urychluje regeneraci po skončení náročného tréninku.

 

Pojďme se dostat za hranici své komfortní zóny a využít potenciál kryoterapie!

A kde například můžete vyzkoušet kryoterapii v Plzni?

Navštivte CRYO PLZEŇ! Více informací najdete na: http://www.cryoplzen.cz/ nebo FB Cryo Plzeň.

 

Zdroj: https://www.fyzioklinika.cz/clanky-o-zdravi/kryoterapie-ve-spojeni-s-fyzioterapii, http://www.cryoplzen.cz/

Share This