Nalijme si čistého vína, kdo občas nezhřeší ve stravování. Pokud neděláte výjimky příliš často a denně se snažíte žít a stravovat zdravě, pravděpodobně vás to příliš nepoznamená. Mnoho lidí si však dostatečně neuvědomuje, jak moc ovlivňuje kvalita a pravidelnost stravování naše zdraví.

Civilizační choroby, jsou přičítány modernímu městskému životnímu stylu především západního světa. Pravděpodobnost těchto nemocí se za posledních 50 let výrazně zvýšila a např. zatímco před sto lety onemocněl rakovinou každý 30. člověk, dnes každý třetí obyvatel v  ČR onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ní zemře. Na vinně civilizačních chorob je hned několik faktorů, jedná se zejména o nedostatek pohybu, psychickou vyčerpanost, kouření, nadměrnou konzumaci alkoholu a jídla. Jedním z nejvíce skloňovaných aspektů je pak samotná kvalita potravin, resp. technologicky upravovaná strava, kterou člověk v dnešním světě hojně konzumuje.  Ve většině případech se navíc jedná o vysokoenergetické potraviny, jenž mají na svědomí nadváhu, kterou trpí značná část populace.  Pokud nedbáte na životosprávu a skončíte „pouze“ s nadváhou, budete patřit mezi ty šťastnější.

Jestli nevíte, co do civilizačních chorob zařadit, tak čtěte pozorně alespoň tento výběr:  obezita, cukrovka, hypertenze, infarkt myokardu, ateroskleróza, Alzheimerova choroba, rakovina.  Určitě byste se rádi těmto (a mnoho dalším) civilizačním chorobám vyhnuli. Recept zní docela jednoduše, snažte se více dbát o sebe a o to, co jíte.

Za kvalitu se platí

Kvalitní potraviny existují, ale je potřeba je v době supermarketů hledat. Směr zdravého životního stylu roste a důkazem budiž stále větší poptávka po BIO potravinách, farmářských a regionálních produktech. Přestože nelze konkurovat cenám velkoobchodů, lidé se učí si za kvalitu připlatit, což by mělo logicky vyústit v to, že se ke konzumentovi dostane kvalitnější produkt.

Na prvním místě nesmí být cena potravin, protože levně si kvalitu těžko koupíte. Řiďte se heslem, radši méně a kvalitně, než levně (nekvalitně) a více. Nezapomeňte se pídit po tom, co vlastně kupujete, jaké mají dané potraviny složení a energetickou hodnotu. Pokud máte tu možnost, nebojte se podpořit regionální potraviny a farmáře. Mnoho lidí si myslí, že cizí výrobky jsou kvalitnější, nicméně věřte tomu, že u nás potraviny procházejí leckdy mnohem přísnější kontrolou, než ty zahraniční.  V neposlední řadě se snažte vybírat potraviny, které potřebujete, což nejsou ani ty tučné ani ty sladké, nýbrž ty zelené.

Pamatujte na to, že kvalitní jídlo je velmi důležitým prvkem ve zdravém způsobu života, ale kromě něho je potřeba svému tělu dopřát i dostatek pohybu a také odpočinku. Pokud se vám to podaří skloubit, jdete tou správnou cestou, jak se civilizačním chorobám vyhnout.

Zdroje:

  • Nejfrekventovanější civilizační choroby související s výživou
Share This