HLAVNÍ PŘÍNOS VÝKONNOSTNÍHO BĚHU

Pokud hledáte aktivitu k překonání sebe samého, není třeba hledat dále. Pojďte si s námi zaběhat!

Díky této aktivitě zažívají sportovci nezapomenutelné osobní i společné okamžiky, opravdový pocit uvolnění při běhu i po něm. Úsilí vložené do běhu prospívá vašemu tělu i vaší mysli. Pravidelností se zlepšujete více a postupem času poznáte své možnosti a hranice. Výzvy se stávají s každým krokem lákavější. Vždy je však potřeba klást zřetel na vlastní potřeby a tužby, a proto pokud se vám jednoho rána nechce vylézt z postele, nic se neděje, stačí naslouchat tělu.

PRAVIDLA BĚHU

Vytvořte si svá vlastní! Pravidla v podstatě neexistují, nepočítáme-li zdravý rozum, férovost, dodržení trasy, počtu kilometrů a nebo nošení startovního čísla, jde pouze o náznaky pravidel.

Nejdůležitější je řídit se vlastními pocity. Naslouchat svému tělu, zastavit, když přijde únava a hrozí vyčerpání. Běh nabízí možnost dýchat čerstvý vzduch, stanovit si cíle, díky nimž se budete každý den cítit lépe. Soutěživost a duševní klid se nevylučují, pokud vás nenahlodá okolní tlak. Ano, jistě se v tom poznáte. Pojďte si proto na chvíli vydechnout, vezměte si věci a utečte veškerému stresu.

PRO KOHO JE VÝKONNOSTNÍ BĚH VHODNÝ?

Pro každého, kdo si troufne vzdorovat nečasům! Teď vážně, důležitý je dobrý zdravotní stav a souhlas lékaře, že se takovéto aktivitě můžete věnovat. Vrhnout se do závodění bez ohledu na váš zdravotní stav, nebo zdraví vašeho srdce by mohlo být riskantní.

Potěšení z běhu by mělo být vždy větší než následné fyzické problémy, které mohou po závodě nastat. Přesto všechno neexistuje žádná věková hranice kdy je vhodné se běhu věnovat. Pokud se chcete provětrat, překonat sami sebe, sdílet sportovní zážitky, vyběhněte a vezměte sebou i své blízké, abyste se společně pobavili.

Třebaže se občas objeví nějaká zranění (zánět šlachy, výron, kontraktura, apod.), lze jim předejít pomocí správného rozehřátí, protažení a postupným zvyšováním zátěže. Vítaným je rovněž doplňkový sport, jakožto cyklistika, plavání, které uvolní klouby, jež jsou někdy velmi zatížené.

JAKÉ VYBAVENÍ JE POTŘEBA NA BĚH?

Neboť se nejčastěji běhá venku, je potřeba brát zřetel na venkovní teplotu. V nabídce vybavení se proto nachází oblečení odpovídající ročním obdobím i nejrůznějším podmínkám. Ideální je mít v šatníku od všeho něco, abyste nebyli zaskočeni, jakmile se náhle ochladí nebo začne pršet.

Ve výbavě by rozhodně neměla chybět správná běžecká obuv. To znamená vhodný výběr velikosti, výšky nárt, požadované míry tlumení a pohodlí.

Co konkrétně z oblečení? Je dobré se vyhnout materiálům zadržující v sobě vlhkost, jako je bavlna. K pohodlí vám pomůže nošení několika vrstev oblečení. První, prodyšná část, která udrží tělo v suchu a odvede pot. Druhá, která je hřejivá a ochrání vás před chladem. Třetí, větruodolná bunda z funkčního prodyšného materiálu.

Stejně důležité jsou i doplňky (rukavice, čepice, ponožky), které lépe přizpůsobí vaše oblečení vzhledem k danému počasí.

 

Vybavení na běh naleznete ZDE – DECATHLON je partnerem sportovního vybavení v rámci Škoda FIT půlmaratonu.

www.decathlon.cz

Share This