Chia semínka, kustovnice čínská nebo guarana. Na trhu se vyskytuje stále větší množství potravin s exotickými názvy, které slibují ozdravné účinky, rychlé hubnutí, detoxikaci organismu či povzbuzení. Podívejte se, k čemu a jak vám mohou pomoci.

Kustovnice čínská

Kustovnice čínská neboli Goji Berry je keřík, jehož plody jsou považovány za všelék a bohatý doplněk stravy. Staří Číňané nedali na plody kustovnice dopustit a konzumovali je v opravdu značném množství. Podle některých je v nich skryt recept na dlouhověkost.

A opravdu, bobule kustovnice připomínající šípky obsahují až 21 stopových minerálů, karotenoidy a velké množství vitaminů. Konzumace je vhodná zejména tehdy, chcete-li svému tělu zajistit zdroj energie a vitality. Kustovnice příznivě harmonizuje činnost jater a ledvin, zprůchodňuje a uvolňuje energetické blokády v jaterních a ledvinových meridiánech, výrazně posiluje obranyschopnost organismu, zlepšuje krvetvorbu a má vliv na snižování krevního tlaku. Dále posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšuje ostrost vidění.

Plody kustovnice lze jíst sušené, dochucovat jimi čaj či z nich připravit lihový výluh. Na internetu však v dnešní době najdeme i několik receptů, kdy lze bobule kustovnice použít také v teplé kuchyni.

Chia semínka

Malá černá semínka jsou semena šalvěje hispánské a původně pocházejí z Latinské a Střední Ameriky.  Šalvěj hispánská patřila v minulosti k hlavním potravinám bájných Aztéků, kteří vynikali výbornou fyzickou kondicí a zdravím. Chia semínka mají široké možnosti konzumace, protože je lze nasypat do salátu, přidat do jogurtu, do ovocného smoothie, zahustit jimi polévku či přidat do těsta nebo ovesné kaše.

Chia semínka jsou opravdu vydatný zdroj mnoha proteinů, sacharidů, mastných kyselin, antioxidantů a celého spektra potřebných prvků. Obsahují velké množství vlákniny, bílkovin a vitaminů a jsou cenným zdrojem vápníku, draslíku a železa. Semínka jsou schopna navázat vodu až do dvanáctinásobku svého objemu. Tím vytvoří hustý gel, který působí pozitivně na trávení a navíc hydratuje organismus a umožní vám lépe snášet fyzickou zátěž. Při trávení zpomalují přeměnu sacharidů na jednoduché cukry, tělo tak může přijímat energii z potravy postupně a lépe ji využít. Snižují pocit hladu při dietě a stabilizují hladinu cukru, což je dobrá zpráva pro nemocné cukrovkou.

Guarana

Guarana, neboli Paullinie nápojná, je stálezelený keř s popínavými větvemi rostoucí převážně v Brazílii a tropické oblasti Ekvádoru, Venezuely a Kolumbie. Semena guarany jsou již po staletí využívána domorodými obyvateli jako přírodní všelék.

Guarana je oblíbená zejména pro své povzbuzující účinky, kdy stimuluje pozornost a snižuje únavu. Často je proto označována jako zdravější alternativa kávy. Navíc odbourává stres, zlepšuje náladu a také pomáhá s hubnutím i detoxikací těla. Jihoameričtí indiáni jí přisuzují také afrodiziakální účinky.

Oproti kávě má guarana výhodu, že působení kofeinu obsaženého v semenech je mnohem dlouhodobější. Kofein z kávových zrn či čajových lístků nabudí organismus pouze krátkodobě a navíc může při větším množství způsobit překyselení žaludku. Konzumací guarany si navíc nelze na kofeinu vytvořit závislost.

Share This