O PROJEKTU

Škoda FIT – cesta ke zdravému životnímu stylu

Škoda Transportation, osobnosti sportu i veřejného života spojily své jméno do jedinečného programu Škoda FIT. Tento unikátní projekt, který zaštítila olympijská vítězka Dana Zátopková, chce v Plzeňském kraji oslovit nejširší veřejnost a nabídnout pomocnou ruku všem, kdo by rádi dlouhodobě dělali něco pro své zdraví a zlepšili tak svůj životní styl. Skutečnost, že podporovat sport a péči o zdraví je stále nutnější, dokazují i renomované průzkumy. Podle nich se Česká republika v počtu obézních propracovala na přední místo v celé Evropě. Když sečteme nadváhu a obezitu, vyjde u žen alarmující číslo 68 procent a u mužů dokonce 72 procent těch, kdo se potýkají s takovým problémem.

V rámci projektu Škoda FIT je v průběhu celého roku organizováno hned několik akcí. Mezi takové akce patří mítinky s odborníky na zdravou výživu a životní styl, sportovní akce pro děti a mládež, sportovní tréninky s odborným vedením. „Jedním z vrcholů programu Škoda FIT by se měl stát každoroční běžecký půlmaraton v ulicích Plzně,“ sděluje jeden z patronů projektu, současný hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. První ročník půlmaratonu se uskutečnil na jaře 2016.

Jako projekt, který má šanci přivést obyvatele Plzeňského kraje ke zdravému životnímu stylu, vnímá Škoda FIT i jeho patronka, olympijská vítězka Dana Zátopková. „V posledních letech s obavami sleduji, jak narůstá počet obézních lidí, kolik existuje závažných civilizačních chorob a jak ubývá lidí, kteří by aktivně sportovali. Především u dětí vnímám tento problém velmi intenzivně. Myšlenka projektu Škoda FIT je podle mého cenná v tom, že může pomoci k cestě ke zdravějšímu životnímu stylu opravdu všem, široké veřejnosti,“ říká Dana Zátopková.

Cílem Škoda FIT je podpořit vědomí, že zdravá výživa, pohyb a péče o zdraví by se měly stát samozřejmou součástí života a že pečovat o tyto tři pilíře je třeba zejména u dětí a mládeže. I proto je řada akcí Škody Transportation a jejich partnerů zaměřena právě na nejmladší generaci.

Projekt Škoda FIT byl zahájen v září 2015 sportovní akcí na atletickém stadionu v Plzni, v rámci které si mohli všichni zájemci zatrénovat s profesionály, ale také otestovat své zdraví pomocí moderních diagnostických metod. Návštěvníci si vyzkoušeli řadu atletických disciplín za asistence trenérů. Na podzim 2015 a na jaře 2016 byly zorganizovány pravidelné výběhy s renomovanými běžci. Přímo v terénu vám během těchto akcí poradí, jak trénovat a správně běhat, jak se připravit na závody např. ultramaratonec Miloš Škorpil, jeden z patronů projektu Škoda FIT. V letech 2017, 2018 i 2019 se v průběhu roku konaly pravidelné běžecké tréninky pod vedením plzeňských tempomakers v čele s Jiřím Maškem. Největší akcí roku je půlmaraton přímo v ulicích Plzně. V rámci půlmaratonu se odehraje nejen několik závodů, ale řada doprovodných akcí. Již šestý ročník Škoda FIT půlmaratonu se uskuteční v neděli 12. září 2021.

V plzeňském Techmania Science Center si můžete prohlédnout výstavu pro děti a mládež, která je zaměřena na zdravou výživu a životní styl. Expozice s názvem „Budoucnost na talíři“ poutavou formou prezentuje, co jsou zdravé potraviny a jak by měl vypadat vyvážený jídelníček. Neměli bychom zapomenout, že jíme, abychom žili, ne naopak. Kvalita našeho života je a bude závislá na tom, co si připravíme na talíř.

 

Share This