Sportujete, běháte, ale touha změřit síly s ostatními v některém z četných běžeckých závodů vás dosud míjela?

Možná, že po přečtení následujících řádků tuhle chuť získáte. A tím vaším prvním závodem může být třeba zářijový Škoda FIT půlmaraton, za kterým stojí plzeňská Škodovka. „Myslím, že závod může být ve sportovním životě docela zajímavým předělem. Každý, koho znám, si svůj první závod pamatuje navždy. Vůbec ale nemusí jít o soupeření s ostatními. Spousta lidí to napoprvé bere jako určitou výzvu nebo pokus o splnění osobního cíle – právě půlmaratonská trať je pro to docela vhodná. Samozřejmě ale platí, že člověk musí být připraven, mít sportovní základy,“ říká Jiří Mašek. Právě tenhle propagátor běžeckého sportu ví, o čem hovoří. Je totiž zkušeným vodičem, účastníkem mnoha velkých závodů a v neposlední řadě i trenérem projektu Škoda FIT.

Co byste poradil tomu, kdo se běhání věnuje, ale nikdy se závodu nezúčastnil a třeba teď zvažuje premiéru na Škoda FIT půlmaratonu?

Každý své limity nejlépe odhadne sám, ale tak jako v každé lidské činnosti je k úspěchu nezbytná příprava. Jestliže někdo léta „ležel na gauči“, tak asi není nejlepší nápad začít sportovat tak, že vyběhnu na půlmaratonskou trať. Pokud ale někdo běhá pravidelně, třeba třikrát týdně a má vyzkoušeno, že nemá problém uběhnout nějakých 15 kilometrů, tak se není čeho obávat a může se bez problémů přihlásit. Na rychlosti běhu nezáleží.

Navíc i pro ty méně odvážné jsou i jiné možnosti, jak na Škoda Fit půlmaratonu závodit…

Určitě skvělou možností je zúčastnit se některé ze štafet – ať už na 2×10 kilometrů, nebo 4×5 kilometrů. Stačí sehnat kolegy, kamarády či známé a vyrazit. Ta štafetová zátěž je samozřejmě menší a otevírají se tak možnosti pro mnoho zájemců. A štafety nabízejí spoustu možností k zábavě – můžete soupeřit s kolegou, kdo svůj úsek zaběhne lépe nebo vyzvat jinou dvojici či čtveřici na souboj. Tak jako absolvovat půlmaraton samostatně, tak i štafeta může být skvělá výzva.

Do dne D Škoda Fit půlmaratonu, tedy 30. září, ještě nějaký ten den zbývá. Co je v týdnech a dnech před půlmaratonem nejdůležitější dodržovat, aby byl výsledek co nejlepší?

Hodně lidí má představu, že je třeba na poslední chvíli trénovat co nejvíce, nebo třeba zkoušet dohnat nějaké manko z minulosti. Radím opak. Snížit tréninkové dávky a nechat tělo správně odpočinout, aby předchozí tréninky a vynaložená snaha nepřišla vniveč. Zvýšenými tréninkovými dávkami si naopak uškodíte a možná přivodíte i zranění.

Takže před závodem více relaxovat?

Určitě. Dbát na dobrou regeneraci po tréninku, dát si masáž, zajít do sauny, zaplavat si.

A co psychika?

To je možná trošku těžší (smích). Zejména pro ty, které čeká závodní premiéra. I mnohý zkušený závodník vám kolikrát řekne, že trému má a třeba opravdu velkou. Ale platí jedno: je to jen závod, nejde o život! Takže s tím, jak se závod blíží, bychom se měli zkusit nějak odreagovat – rozptýlit se dobrou knihou, filmem nebo divadlem.

Jak se chovat těsně před závodem a na co si dát pozor v den D?

Opakuji to nejdůležitější – zbytečně se neunavovat zvýšenou zátěží. Večer před závodem je třeba se kvalitně najíst a dostatečně se vyspat, i když kvůli nervozitě to může být problém. Ke klidu pomůže, když si závodník připraví vše, co bude potřebovat na závod, s dostatečným předstihem. Ráno pak nebude zbytečně nervózní, že něco nemůže najít. Takže všechny ty nezbytnosti jako oblečení, boty, startovní číslo klidně dejte na hromádku den, dva dny předem a je klid. A radím neexperimentovat.

To znamená?

Jezte a pijte to, na co jste zvyklí, použijte oblečení a boty, které máte vyzkoušené. Takže třeba testovat nějaký ten „zázračný“ energetický gel můžete v tréninku, ale určitě ne při závodě, kdy netušíte, jak vaše tělo zareaguje. A pořídit si na premiérový závod nové boty také není nejlepší nápad – určitě nechcete někde na desátém kilometru zůstat sedět u trati s puchýři na chodidlech.

Máte jako zkušený tempomaker nějakou zásadní radu pro samotný průběh závodu?

I závod je jen a jen běh, a pokud se nedaří tak, jak jste si naplánovali, nevadí, hlavně si ho zkuste užít. Nedaří se? Nevadí, povede se jiný závod. Za měsíc, za dva, příští rok. A určitě není dobré dávat si nějaké přehnané cíle, zbytečný stres běhu určitě neprospívá. Když se pak něco podaří „jen tak“, radost bude o to větší.

Jak by měl méně zkušený běžec zvolit během závodu tempo, případně jak „vymyslet“ reálný cílový čas?

Nejjednodušší a pro začátečníky ideální využít služeb vodiče, který umí držet rovnoměrné tempo. Jinak platí, že každý běžec by z tréninků měl znát své ideální tempo. Doporučil bych při závodě začít pomaleji a s blížícím se koncem zrychlovat – samozřejmě pokud to tělo a hlava dovolí (úsměv).

Takže na začátku se nenechat unést atmosférou závodu?

Start je hodně důležitý, je třeba se nenechat zbytečně strhnout rychlejšími běžci či hecováním kamarádů. Nadarmo se neříká, že dlouhé běhy se běhají hlavou – při takovém závodě se ukáže, jaké máte sebeovládání, vůli a jak umíte zvládat své vnitřní pocity a emoce.

Vy se svými kolegy budete při závodě pracovat jako vodiči. Na jaké časy?

Vybere si každý! Od závodního času 1:30 hodin přes 1:40, 1:45, 1:50, až po časy dvouhodinové, tedy 2:00 a 2:15 hodin.

Co je pro vás jako tempomakery hlavním úkolem? Určitě nejde jen o samotné vedení na daný cílový čas, je to tak?

Držet tempo je jedním z hlavních úkolů vodičů, ale určitě ne jediným. V naší partě vodičů TEMPOMAKERS Plzeň si zakládáme na tom, že chceme nabízet běžcům mnohem víc. Povzbuzujeme, radíme, hecujeme, koučujeme, radíme jak se chovat na občerstvovačkách, jakým stylem běhat kopce, jak si třeba při různých sebězích odpočinout, ušetřit síly a kdy třeba to naopak „rozbalit“. Tempomaker je pro běžce trenérem, psychologem, terapeutem, motivátorem…

Jste nejen hlavním vodičem závodu, ale v rámci projektu Škoda FIT celoročně vedete běžecké tréninky v Plzni. Pozvete zájemce na ten „předpůlmaratonský“?  

Sejdeme se na tradičním místě – ve Štruncových sadech ve středu 12. 9. v 18 hodin a hlavním tématem bude závěrečná příprava na Škoda FIT půlmaraton a závody obecně.

 

Share This