Dospělý člověk by měl vypít alespoň dva litry tekutin každý den. Málokdo si je ale už jistý, jaké tekutiny by to měly být. Najdou se i tací, kteří pitný režim dodržují nejraději v hospodě u piva. Ideální tekutinou pro lidský organismus je ale pramenitá a minerální voda.

Voda je pro tělo nejpřirozenější tekutinou zastávající kromě hydratace mnoho funkcí: přenáší odpadní látky v těle, transportuje teplo, roznáší živiny, udržuje stálou tělesnou teplotu a brání přehřátí organismu. Pro správné fungování našeho těla je nepostradatelná a neměli bychom ji tedy z každodenního života vynechávat.

Jak správně pít

Dospělý člověk by měl denně vypít 2–2,5 litru tekutin denně. Příjem vody bychom měli zvýšit při vyšší fyzické zátěži i v horku. Více tekutin by měly přijímat také těhotné a kojící ženy. Důležité je i časování – pít bychom měli pravidelně po celý den, neměli bychom čekat, až nás dostihne žízeň.

Nejlépe začnete den sklenicí pramenité vody a hrnkem teplého nápoje k snídani. Během dne byste pak měli mít stále při ruce nádobu s vodou či minerálkou a průběžně popíjet, třeba jen po malých doušcích. V teplém počasí by teplota nápoje měla být v rozmezí 10–12 °C, v chladném počasí 12–15 °C. Základem správného pitného režimu by měla být pramenitá voda a středně mineralizované vody, ale můžete si dopřát i čaje nebo ovocné šťávy. Dávejte však pozor na kávu. Ta není zdrojem tekutin a tělo spíš odvodňuje.

A co minerály?

Přírodní minerální vody působí na lidský organismus pozitivně, neboť doplňují tělu často chybějící minerály.  Ty umí tělo v této formě přijmout lépe než z jiných druhů potravin. Nejdůležitějšími minerály jsou hořčík, vápník nebo sodík, které v lidském těle umožňují důležité biochemické pochody. Obecně mezi nejčastější minerály obsažené v minerálních vodách patří tyto:

 • Hořčík je nepostradatelný prvek pro získávání energie a všechny reakce, které souvisí s přeměnami energie v lidském těle – např. funkce svalů a funkce nervové tkáně.
 • Vápník dodává odolnost zubům a kostem, napomáhá správné funkci srdce.
 • Draslík zajišťuje správnou funkci dýchacího a kardiovaskulárního systému, snižuje krevní tlak, zajišťuje svalový tonus.
 • Sodík hraje klíčovou roli při udržování vodní bilance těla, zabraňuje přílišnému pronikání vody do buněk a ovlivňuje elektrickou aktivitu.
 • Fluor působí jako ochrana proti patologické demineralizaci tkání obsahujících vápník (kosti, zuby).

Minerální vody u nás

Česká republika je královstvím minerálních vod. Podle odborníků se u nás vyskytuje velmi bohatá paleta pramenů pestrého chemického složení a fyzikálních parametrů. Bez nadsázky můžeme prohlásit, že na našem území se nachází všechny existující typy minerálních vod: termální, vysoko i nízko mineralizované, prosté i sycené oxidem uhličitým, včetně specifických minerálních vod charakteristických zvýšenými obsahy některých komponentů s léčivými dopady.

BOX: Voda v číslech

 • 60 % organismu dospělého člověka je tvořeno vodou.
 • Zhruba 20 % vody přijmeme z jídla, zbylých 80 % musíme přijmout v tekutinách.
 • Bez vody člověk vydrží pouze 10 dní, bez jídla až 65 dní.
 • O vodu tělo přichází: 40–50 % se vyloučí kůží a plícemi, asi 50 % močí a 3–10 % stolicí.
 • Při ztrátě 10 % vody v těle hrozí úpal, halucinace nebo přehřátí.
 • Pokles vody v těle o 20 % může být smrtelný.
Share This